"Діалог необхідний, як повітря"
Історія освітньо-виставкового проекту
"АРТ перетин" у Хмельницькому
Команда Хмельницького обласного художнього музею (ХОХМ) вирішила зробити свій внесок у покращення комунікації довкола мистецтва в Україні, втіливши проект "АРТ перетин". Назва відображає підхід, за яким працювали організатори. У проекті, на реалізацію якого ХОХМ отримав мікро-грант від Culture Bridges, "перетнулися" покоління, дисципліни, географії, формати заходів і не тільки. Про вплив цього досвіду на регіон і музейну команду розповідає Олена Михайловська, кураторка та менеджерка проекту й заступниця директора з наукової роботи ХОХМ.
Ігор Гусєв (ліворуч) та Олександр Ройтбурд на відкритті виставки у ХОХМ
"АРТ перетин" складався з двох компонентів – виставкового й освітнього. Це вперше не лише в Хмельницькому, але й на Західній Україні експонували роботи Юрія Єгорова, одного із засновників сучасної одеської школи живопису, Олександра Ройтбурда, представника українського трансавангарду та директора Одеського художнього музею, та Ігоря Гусєва, представника медіального живопису*. Виставка тривала 5 тижнів, протягом яких на неї завітало 5214 відвідувачів.
*Живопис, що створюється під впливом доби цифрових медіа – як у сенсі технологій, так і в сенсі світосприйняття. У Гусєва – комп'ютерний збій, або глітч – ліг в основу серії творів як живописний метод.
Освітня програма, окрім заходів для всіх охочих, як-от майстер-клас Олени Зарецької "Створи мозаїку, як Алла Горська", містила також професійні тренінги, для яких попередньо відібрали понад тридцять митців, музейників та освітян із самого Хмельницького, а також із містечок та селищ області: Городок, Дунаївці, Шепетівка, Волочиськ, Білогір'я, Кам'янець-Подільський, Чемерівці. За віком основну частину учасників склала молодь, але також були досвідчені діячі та люди поважного віку, які прагнуть самореалізації через мистецтво. На тренінгах вони знайомилися, наприклад, із сучасним музейницьким щоденням – його організаційними, творчими та науковими процесами.
Відкриття виставки робіт Єгорова, Ройтбурда й Гусєва
Для деяких учасників із маленьких містечок і селищ відкриття виставки робіт Єгорова, Ройтбурда й Гусєва стало першим подібним досвідом. Ройтбурд і Гусєв також провели для них окремі авторські екскурсії. Крім того, на тренінгах учасники вчилися особливостям проектної діяльності та пропонували ідеї потенційних творчих проектів. Загалом запропонували вісім, із яких можливість експонування в ХОХМ у червні 2020 року отримає молодий хмельницький митець Гліб Франко. Проект під назвою "Золотий перетин" складають монументальна графіка й інсталяції, створені під час подорожі митця Карпатами.
За 5 тижнів на виставку завітали більше 5 тисяч відвідувачів
Цікаво було спостерігати за аудиторією, що від заходу до заходу більш активно почала себе проявляти, рівень дискусій після лекцій навіть набував "високого градусу". І це неймовірно тішило всіх учасників – апатичне мовчання чи страх продемонструвати свою некомпетентність танули, а бажання обговорювати нагальні мистецькі проблеми зростало. Навряд чи можливо одним проектом вирішити проблеми поколінь, що є майже вічними в історії людства. Проте діалог необхідний, як повітря – навіть якщо хтось не поділяє думку іншого, як мінімум є більше інформації та виникає бажання її зрозуміти. Це і є шлях до толерантного суспільства, в культурі зокрема. Зацікавленість різних поколінь у комунікації була засвідчена навіть тим, що аудиторія заходів щодо вікових показників коливалась від 14 до 72 років.

Олена Михайловська
кураторка та менеджерка проекту, заступниця директора з наукової роботи ХОХМ
До роботи над "АРТ перетином" долучився майже весь колектив ХОХМ. Цей проект став своєрідним тестом для музейної команди. Тож у цьому процесі важливими стали знання із проектної діяльності та роботі у команді, набуті під час тренінгу для менеджерів культури.

Крім соцмереж і місцевих ЗМІ, до потенційної аудиторії "АРТ перетину" "стукалися" і через "Вуличне радіо", що мовить на зупинках громадського транспорту міста. Також інформацію про проект та опен-кол серед митців розмістили сайти департаменту культури та обласної адміністрації. Місцева влада підтримує нову стратегію розвитку музею. Налагодження співпраці з бізнесом у процесі. Тут варто розуміти, що головні офіси великих компаній розташовані у столиці або містах мільйонниках, в малих же містах, як Хмельницький, – філії, що не приймають стратегічних рішень. Однак кілька наступних виставкових проектів отримали невелику безпосередню підтримку від локального бізнесу саме завдяки тому, що бізнесмени дізналися про масштабність діяльності ХОХМ під час втілення "АРТ перетину".
Лекцї й тренінги в межах "АРТ перетину"
Обираючи лекторів, організатори орієнтувалися на можливість продемонструвати багатовекторність сучасної культури і важливість міжгалузевих зв'язків. Тож серед запрошених були не тільки фахівці із сучасного мистецтва, але й експерти з історії мистецтва, дизайну, архітектури, літератури, фешн-індустрії, арт-ринку.
Анкетування відвідувачів "АРТ перетину" підтвердило запит на освітньо-інтерактивні заходи. Тобто не просто донесення інформації, але й те, як із нею працювати. Важливим був формат вільної дискусії після виступів лекторів. Безпосередня можливість спілкування із медійно відомими людьми, "лідерами думок" в українській культурі максимально викликали зацікавлення. Деякі місцеві митці поставилися достаньо прагматично: "Ось критик або куратор, треба налагоджувати зв'язки, щоб мати можливість брати участь в його/її проектах".

Проект виявився потрібним – і фахівцям, і аматорам, тож він, безперечно, повинен мати продовження. Тема перетину різних думок, поглядів, смаків невичерпна, тож формат цього проекту в певних його складових буде використано для інших музейних проектів.

Олена Михайловська
Майстер-клас Олени Зарецької
"Створи мозаїку, як Алла Горська"
Серед задумів на майбутнє, наприклад, провести в ХОХМ виставку "Жінки. Жага до живопису", для якої твори з приватної колекції може надати художниця та лекторка Олена Зарецька. Водночас ХОХМ планує надати роботи художників нон-конформістів зі своїх фондів для виставки в Музеї Сучасного Мистецтва Одеси. Також є наміри надати репродукції та атрибуції творів з колекції ХОХМ для видання "65 шедеврів українського мистецтва", над яким працює Діана Клочко.
Фото та відео надані Хмельницьким обласним художнім музеєм